Το πείσμα, η αποφασιστικότητα, τα πλούσια ψυχικά αποθέματα και η καρδιά νικητή ήταν τα κύρια στοιχεία που οδήγησαν την ομάδα πετόσφαιρας στη σπουδαία νίκη σε βάρος της Ανόρθωσης με 3-2 σετ, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο στάδιο «Ελευθερία», στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Μετά απ’ αυτήν την επιτυχία η ΟΜΟΝΟΙΑ έφτασε τους έξι βαθμούς σε τρία παιχνίδια και βλέπει τη συνέχεια με μεγαλύτερη αισιοδοξία.
Αποφασιστικά και παθιασμένα μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα μας, η οποία πήρε από την αρχή προβάδισμα στο πρώτο σετ και κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι το φινάλε, κερδίζοντάς το με 25-21. Συνεπής ήταν και στο δεύτερο σετ η ΟΜΟΝΟΙΑ, που διατήρησε τη συγκέντρωση και τη σοβαρότητά της, στοιχεία που σε συνδυασμό με το πολύ καλό αγωνιστικό της πλάνο και τη δυναμική των παικτών της, την οδήγησαν στο 2-0, με σκορ 25-17.
Δραματικό ήταν το τρίτο σετ, με την ομάδα μας να προηγείται μέχρι το φινάλε, όμως στις λεπτομέρειες το έχασε στα τελικά του στάδια με σκορ 24-26, έτσι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1. Από νωρίς βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέταρτο σετ η ομάδα μας και όσο και αν προσπάθησε, δεν κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και να πάρει προβάδισμα, έτσι το έχασε με 25-20 και το παιχνίδι πήγε στο 2-2.
Ακατάλληλο για καρδιακούς ήταν το τελευταίο σετ, το προβάδισμα εναλλάσσονταν συνεχώς ανάμεσα στις δύο ομάδες, όμως η ΟΜΟΝΟΙΑ επιδεικνύοντας πλούσια ψυχικά αποθέματα και χαρακτήρα νικητή κέρδισε με 18-16 και 3-2 στα σετ. Με το τέλος της αναμέτρησης οι παίκτες έτρεξαν προς τον κόσμο και πανηγύρισαν μαζί τη σημαντική νίκη.