Πέτυχε στο απόλυτο το ζητούμενο η Papa John’s ΟΜΟΝΟΙΑ, η οποία επιβλήθηκε στο στάδιο «Ελευθερία» της ΑΕΚ Καραβά με 3-1 σετ (25-23, 14-25, 25-21, 25-18)φτάνοντας στη νίκη τριών βαθμών, που την έφερε για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν στην κορυφή της βαθμολογίας.
Αυτή ήταν η έβδομη συνεχόμενη νίκη για τους «πράσινους», μετά την ήττα που είχαν δεχτεί στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από την αποψινή τους αντίπαλο (3-1), πατώντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με ένα βαθμό περισσότερο από τη δεύτερη ΑΕΚ Καραβά.
Κοντά στο σκορ ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του πρώτου σετ (5-5), χωρίς να μπορεί καμία εκ των δύο να πάρει προβάδισμα όσο ο χρόνος περνούσε (14-14), ωστόσο η ΟΜΟΝΟΙΑ με αποφασιστικότητα και συγκέντρωση μπήκε σε καθοριστικό χρονικό σημείο μπροστά στο σκορ (24-23) και πήρε το πρώτο σετ με 25-23.
Στον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο σετ με τους δύο αντίπαλους να βρίσκονται κοντά στο σκορ (5-5), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με ανεβασμένη απόδοση κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σημαντικό προβάδισμα (11-15), το οποίο αύξησαν στην συνέχεια (14-21), μέχρις ότου πάρουν σχετικά εύκολα το σετ με σκορ 14-25, φτάνοντας στο 1-1.
Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ Καραβά στο τρίτο σετ (0-4), με την ομάδα μας να διατηρεί το καθαρό μυαλό της και σταδιακά να ροκανίζει τη διαφορά (5-8), παίρνοντας με αποφασιστικότητα προβάδισμα (11-9), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν (15-16), ωστόσο σε καθοριστικό χρονικό σημείο η ΟΜΟΝΟΙΑ έδειξε χαρακτήρα (21-18) και με τη βοήθεια του κόσμου έφτασε στο 2-1 με σκορ 25-21.
Αποφασιστικά ξεκίνησε το τέταρτο σετ η ομάδα μας (7-5), με τους φιλοξενούμενους να κρατούνται κοντά στο σκορ και να ισοφαρίζουν (12-12), ωστόσο η ΟΜΟΝΟΙΑ με ένα ξέσπασμα πήρε το πρώτο της σοβαρό προβάδισμα (20-14), το οποίο διαχειρίστηκε εξαιρετικά (23-17), φτάνοντας στη μεγάλη νίκη με 3-1 σετ με σκορ 25-18.