Στην πέμπτη της συνεχόμενη νίκη έφτασε η Papa John’s ΟΜΟΝΟΙΑ, η οποία κέρδισε με 3-0 σετ τον Παφιακό στην Πάφο, προσθέτοντας άλλους τρεις βαθμούς στη συγκομιδή της και έτσι ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας.
Οι «πράσινοι» κατάφεραν να διατηρήσουν την απόδοσή τους σε ψηλά επίπεδα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ στα καθοριστικά χρονικά σημεία επέδειξαν αυτοπεποίθηση, αποφασιστικότητα και συγκέντρωση, φτάνοντας στην σημαντική επιτυχία.
Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ξεκίνημα (8-5), όμως σταδιακά η ομάδα μας ανέβασε στροφές και αρχικά οδήγησε το σετ στο πόντο (15-14), ενώ ακολούθως πήρε σημαντικό προβάδισμα (19-22), για να φτάσει στο 0-1 με σκορ 19-25.
Πόντο – πόντο εξελισσόταν το δεύτερο σετ (4-4), με τον Παφιακό να παίρνει την πρώτη διαφορά (11-8), σημείο στο οποίο η ομάδα μας ανέβασε την απόδοσή της ισοδαρίζοντας (11-11) και στη συνέχεια πήρε αυτή το προβάδισμα (15-17), το οποίο με μεγάλη προσπάθεια και κόπο συντήρησε (20-23), μέχρις ότου φτάσει στο 0-2 με σκορ 22-25.
Με φόρα μπήκε στο τρίτο σετ η ομάδα μας παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ (4-7) και ακολούθως με σταθερότητα, συγκέντρωση και αποφασιστικότητα συντήρησε μία διαφορά ασφαλείας (15-19), φτάνοντας δυναμικά στο 0-3 σετ με σκορ 21-25.