Μετά από ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, η Papa John’s ΟΜΟΝΟΙΑ πέτυχε σπουδαία νίκη σε βάρος της Ανόρθωσης με 2-3, αν και είχε βρεθεί να χάνει με 2-0 και έτσι με δύο επιτυχίες και μία ήττα σε τρεις αγωνιστικές έφτασε στους πέντε βαθμούς στο πρωτάθλημα.
Η ομάδα μας όταν βρέθηκε να χάνει με 2-0 φανέρωσε σπουδαία δείγματα γραφής και από τί είδους μέταλλο είναι φτιαγμένη, έβγαλε στο γήπεδο καρδιά νικητή και πέτυχε αυτό που φάνταζε ακατόρθωτο, το σημαντικό διπλό που την ανεβάζει βαθμολογικά.
Σε θρίλερ εξελίχθηκε το πρώτο σετ, στο οποίο πιο δυνατά είχε μπει η Ανόρθωση (8-5), ωστόσο η ομάδα μας όσο ο χρόνος περνούσε ισορροπούσε τα δεδομένα (15-15), καταφέροντας ακόμη και να πάρει προβάδισμα (16-19). Ακολούθως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (24-25) και μέσα από μία δραματική συνέχεια έφτασαν στο 1-0 με σκορ 31-29.
Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με την ομάδα μας να παίρνει στο ξεκίνημα  προβάδισμα (7-11), τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν (15-15) και ακολούθως το παιχνίδι παίζεται πόντο πόντο (20-20), με την Ανόρθωση να αντιδρά καλύτερα σε καίρια σημεία του αγώνα και να φτάνει στο 2-0 με σκορ 25-22.
Καλύτερα ξεκίνησε το τρίτο σετ η Ανόρθωση δημιουργώντας την πρώτη σοβαρή υπέρ της διαφορά (7-3), την οποία στη συνέχεια μεγάλωσε ακόμη περισσότερο (12-6), ωστόσο η ομάδα μας με πλούσια ψυχικά αποθέματα πλησίασε στο σκορ (14-13), ακολούθως ισοφάρισε (19-19) και οδήγησε το παιχνίδι στον πόντο (22-21), για να φτάσει στο 2-1 με σκορ 23-25.
Προβάδισμα νωρίς στο τέταρτο σετ κατάφερε να πάρει η Ανόρθωση φτιάχνοντας διαφορά ασφαλείας (11-6), όμως η ομάδα μας ήταν διατεθειμένη να πουλήσει ακριβά το τομάρι της, έτσι κρατήθηκε κοντά στο σκορ (16-13) και σε καθοριστικά σημεία πλησίασε τους γηπεδούχους (24-23), μέχρις ότου φτάσει με παλικαριά και μαχητικότητα στο 2-2 με σκορ 26-28.
Αποφασισμένα μπήκε στο τάι-μπρέικ η ομάδα μας, η οποία με φόρα από την μεγάλη της αντεπίθεση άρχισε νωρίς να «κτίζει» διαφορά (5-8), την οποία συντήρησε με ψυχραιμία και καθαρό μυαλό (9-12), ενώ ακολούθως με καρδιά νικητή και ασίγαστο πάθος έφτασε στην απόλυτη ανατροπή και τη νίκη με 2-3 (12-15).