Συνεπέστατη στο ραντεβού της ήταν η Papa John’s ΟΜΟΝΟΙΑ, η οποία κέρδισε με 3-0 την Αναγέννηση Δερύνειας, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο στάδιο «Ελευθερία», στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Οι «πράσινοι» έφτασαν στη 10η συνεχόμενή τους νίκη, πρόσθεσαν άλλους τρεις βαθμούς στη συγκομιδή τους και πραγματοποίησαν ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα στην προσπάθειά τους για κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Ισορροπημένο ήταν στο ξεκίνημά του το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (8-7), όμως σταδιακά όσο ο χρόνος περνούσε η ΟΜΟΝΟΙΑ άρχισε να φτιάχνει διαφορά (15-12), την οποία με προσοχή και συγκέντρωση συντηρούσε (22-18) και στο τέλος έφτασε στο 25-19, κάνοντας το 1-0.
Δυναμικά ξεκίνησε το δεύτερο σετ η ομάδα μας και από νωρίς πήρε κεφάλι στο σκορ (8-4), ενώ με ανεβασμένη απόδοση και αποφασιστικότητα αύξανε τη διαφορά (16-9) και όταν οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να πλησιάσουν (19-15), οι «πράσινοι» με ένα ξέσπασμα έφτασαν στον 25-17, κάνοντας το 2-0.
Αιφνιδίασε την ομάδα μας η Αναγέννηση στο ξεκίνημα του τρίτου σετ (5-8), προηγήθηκε στο σκορ και διατήρησε το προβάδισμα για κάποιο χρονικό διάστημα (7-11), όμως στην εξέλιξη οι «πράσινοι» κατάφεραν αρχικά να πλησιάσουν (11-12) και στη συνέχεια να πάρουν προβάδισμα (16-15), το οποίο μεγάλωναν όσο πλησίαζε το τέλος (21-16), φτάνοντας στο τελικό 3-0 με σκορ 25-18.