Το πρώτο Σούπερ Καπ στην ιστορία του Τμήματος Πετόσφαιρας κατέκτησε η Papa John’s ΟΜΟΝΟΙΑ, η οποία επικράτησε με επιβλητικό τρόπο της Ανόρθωσης με 3-0 στο στάδιο «Κίτιον», δείχνοντας σπουδαία δείγματα γραφής για τις φετινές της δυνατότητες.
Από το ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα μας φρόντισε να δείξει ποιός θα ήταν το αφεντικό στον αγώνα, καθώς πήρε νωρίς προβάδισμα στους πόντους και οδήγησε με ασφάλεια το σετ καθ’ όλη τη διάρκειά του φτάνοντας σχετικά άνετα στο 1-0 με σκορ 18-25.
Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με την ομάδα μας να το ελέγχει και σε κρίσιμα σημεία του να «κτυπά» τον αντίπαλο, δείχνοντας ποιότητα, εμπειρία, αποφασιστικότητα και καρδιά νικητή, φτάνοντας στο 2-0 με σκορ 17-25.
Στο τρίτο σετ η Ανόρθωση προσπάθησε να επιβληθεί της ομάδας μας και το οδήγησε στον πόντο μέχρι το 15-15, σημείο στο οποίο η Papa John’s ΟΜΟΝΟΙΑ ανέβασε στροφές και απέδειξε πως φέτος είναι φτιαγμένη από πολύ σκληρό μέταλο, παίρνοντας το σετ με 25-19 και τη νίκη με 3-0 σετ.