Μετά από πολύ καλή και ψυχωμένη εμφάνιση, η Papa John’s OMONOIA κέρδισε με 1-3 την Ανόρθωση στο «Θεμιστόκλειο», σε αγώνα στα πλαίσια του 2ου γύρου του CEV Challenge Cup και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης, ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί την Τρίτη, 18 Νοεμβρίου2014, στις 20:00, στο στάδιο «Ελευθερία».
Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, καθώς η ομάδα μας «έκτισε» νωρίς διαφορά από τους γηπεδούχους (10-13) και σταδιακά όσο ο χρόνος περνούσε την αύξανε (11-18), μέχρις ότου κερδίσει το πρώτο σετ (20-25).
Αντίθετο ήταν το σκηνικό στο δεύτερο σετ, καθώς η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά από την ομάδα μας και ξέφυγε νωρίς στο σκορ (8-3), ωστόσο οι «πράσινοι» με αντεπίθεση διαρκείας πλησίασαν (13-12), ενώ κατάφεραν ακόμη και να προηγηθούν (22-23). Ακολούθησε παιχνίδι – θρίλερ που κρίθηκε στον πόντο με νικήτρια την Ανόρθωση, που ισοφάρισε σε 1-1 (27-26).
Πιο αποφασισμένα μπήκε στο γήπεδο για το τρίτο σετ η Papa John’s ΟΜΟΝΟΙΑ και έλεγξε το παιχνίδι (6-10) και σταδιακά «έκτιζε» διαφορά ασφαλείας (6-14), μετατρέποντάς τι σε υγιεινό περίπατο παίρνοντας ξανά προβάδισμα με 1-2 (12-25).
Πόντο – πόντο πήγαινε το τέταρτο σετ (12-12), με τις δύο ομάδες να είναι συγκεντρωμένες και προσεκτικές, με την Papa John’s OMONOIA να καταφέρνει να πάρει προβάδισμα σε κρίσιμο σημείο (14-16) και ακολούθως να το διαχειριστεί σωστά (20-24), καταφέρνωντας να το κερδίσει (22-25) και να φτάσει στη νίκη με 1-3 σετ.