“Η ορθή τακτική και ο καλός προγραμματισμός έφεραν αυτά τα θαυμάσια αποτελέσματα” ανάφερε ο Τιμ Μάνατζερ της ομάδας ποδηλασίας της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, Πόλυς Πουμπουρής, ο οποίος πρόσθεσε ότι χωρίς την σκληρή δουλειά των αθλητών μας τίποτε δεν θα ήταν κατορθωτό. Οι αθλητές της ομάδας μας ξεπέρασαν για ακόμη μια χρονιά κάθε προσδοκία, κατακτώντας τα πρωταθλήματα Ατομικής Χρονομέτρησης και Αντοχής Δρόμου, αποδεικνύοντας παράλληλα την ανωτερότητα τους στο άθλημα της ποδηλασίας.
Στον αγώνα της Ατομικής Χρονομέτρησης των 18 χλμ, ο Μάριος Αθανασιάδης (Elite Ανδρών) πήρε τον τίτλο του Πρωταθλητή Κύπρου αφού πέρασε την γραμμή τερματισμού με χρόνο 25:24. Ο Ανδρέας Πετρίδης (δεύτερος στην γενική κατάταξη), ανακηρύχθηκε Πρωταθλητής Εφήβων με χρόνο 26:38, ενώ το Πρωτάθλημα Γυναικών των 12χλμ κατέκτησε η Άντρια Χριστοφόρου, με χρόνο 16:58.
Οι αγώνες πρωταθλήματος αποτελούνται από δυο εκδηλώσεις, τον αγώνα Ατομικής Χρονομέτρησης που διεξήχθη στα Περβόλια Λάρνακας, την Παρασκευή, 10 Μαΐου, των 18χλμ και τον Αγώνα Αντοχής που έγινε στην Αλάμπρα την Κυριακή,  12 Μαΐου, των 112χλμ.