Κάνοντας υψηλού επιπέδου παιχνίδι στο 3ο και 4ο σετ, η ομάδα πετόσφαιρας της ΟΜΟΝΟΙΑΣ κέρδισε με 1-3 τον ΑΠΟΕΛ στο «Λευκόθεο», σε παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Οι «πράσινοι» έφτασαν στις εννέα νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και εκμεταλλεύτηκαν την ήττα του Παφιακού από την ΑΕΚ Καραβά με 3-0 σετ, αυξάνοντας τη διαφορά από τη 2η θέση, στην οποία «συγκατοικούν» οι προαναφερθέντες ομάδες, στους επτά βαθμούς.
Από το ξεκίνημα του πρώτου σετ η ομάδα μας φρόντισε να δείξει πως ήθελε να διαδραματίσει πρωταγωνιστικό ρόλο στο παιχνίδι, καθώς έφτιαξε νωρίς μεγάλη διαφορά (4-11), την οποία συντηρούσε με άνεση (12-21), μέχρι που έφτασε στο 0-1 με σκορ 18-25.
Πόντο – πόντο εξελισσόταν το παιχνίδι στο δεύτερο σετ (3-3), με καμία εκ των δύο ομάδων να μην καταφέρνει να ξεφύγει (9-9), μέχρι το σημείο που οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ (16-13), με τους «πράσινους» να προσπαθούν να μειώσουν (23-21), χωρίς ωστόσο να φτάνουν στην ανατροπή και έτσι το 1-1 έγινε με σκορ 25-22.
Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τους δύο αντίπαλους να είναι στην ισοπαλία (5-5), μέχρι στο σημείο που η ΟΜΟΝΟΙΑ έβγαλε τη μεγάλη της ποιότητα στο γήπεδο, φτιάχνοντας την πρώτη της διαφορά στο σετ (7-11), την οποία με κεκτημένη ταχύτητα μεγάλωνε (9-17) και κάνοντας επίδειξη δύναμης πέτυχε το 1-2 με σκορ 16-25.
Μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα του τέταρτου σετ βρέθηκε η ομάδα μας (5-9), η οποία με συγκεντρωμένο παιχνίδι και αυτοπεποίθηση στις κινήσεις της κρατήθηκε μπροστά στο σκορ σε κρίσιμα σημεία (9-12) και με ψυχικές και σωματικές αντοχές πλησίαζε στη νίκη (11-18), πετυχαίνοντάς την φτάνοντας στο 1-3 με σκορ 16-25.