Μετά από ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, η ομάδα πετόσφαιρας της ΟΜΟΝΟΙΑΣ κέρδισε με 3-2 σετ τον Παφιακό, στο στάδιο «Ελευθερία», στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της φάσης των play-off, έφτασε τις 21 συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις (20 συνεχόμενες σε αγώνες πρωταθλήματος) και «αγκάλιασε» το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα!
Οι «πράσινοι» χρειάζονται νίκη στο επόμενο παιχνίδι με αντίπαλο την ΑΕΚ Καραβά, για να στεφθούν και μαθηματικά πρωταθλητές, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του «μαραθωνίου».
Αν και στα αρχικά στάδια του πρώτου σετ οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ (8-8), εντούτοις η ΟΜΟΝΟΙΑ σταδιακά έλεγξε τον αγώνα και άρχισε να «κτίζει» διαφορά (12-9), την οποία βασιζόμενη στην ποιότητά της αύξανε με εντυπωσιακά γρήγορο ρυθμό (23-14), φτάνοντας εύκολα στο 1-0, με σκορ 25-14.
Αντίθετα κύλησαν τα πράγματα για την ομάδα μας στο δεύτερο σετ, καθώς ο Παφιακός αιφνιδίασε με την καλή του απόδοση, πήρε προβάδισμα στο σκορ (5-8) και παρά το γεγονός ότι η ΟΜΟΝΟΙΑ απάντησε με ένα καλό σερί (13-11), κατάφερε να πάρει ξανά «κεφάλι» (15-16) και στο τέλος κέρδισε με διαφορά τεσσάρων πόντων το σετ, 21-25, κάνοντας το 1-1.
Κοντά στο σκορ ξεκίνησαν το τρίτο σετ οι δύο ομάδες (5-5), δείχνοντας πως το παιχνίδι θα έπαιρνε άγρια ομορφιά (11-11), ωστόσο όταν η ΟΜΟΝΟΙΑ ανέβασε την απόδοσή της και απέφυγε αβίαστα λάθη, άρχισε να ξεφεύγει (17-14) και με τον κόσμο να «μπαίνει στο παιχνίδι» τέθηκαν οι «βάσεις» για το 2-1 (20-17), το οποίο έγινε με σκορ 25-19.
Διάθεση να παλέψει μέχρι τέλους έδειξε ο Παφιακός από το ξεκίνημα του τέταρτου σετ (5-8) και παρά την αντίδραση της ομάδας μας, οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα (10-12), ακόμη κα στις στιγμές που οι «πράσινοι» τους έβαζαν μεγάλη πίεση (18-19) και μετά από ένα «καυτό» φινάλε, έφτασαν στο 2-2 με σκορ 24-26.
Ψυχρολουσία ήταν για την ομάδα μας το ξεκίνημα στο τάι μπρέικ, καθώς ο Παφιακός μπήκε φουριόζος και πήρε σοβαρό προβάδισμα (3-6), ωστόσο προ του φάσματος να σπάσει το εντυπωσιακό νικηφόρο σερί, η ΟΜΟΝΟΙΑ αφυπνίστηκε, ξεκίνησε αντεπίθεση διαρκείας (10-10) και σε καθοριστικό χρονικό σημείο μπήκε μπροστά στο σκορ (12-10), καταφέρνοντας να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ, με σκορ 15-11.