Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Καπάτσος ΟΜΟΝΟΙΑ, ωστόσο δεν κατάφερε να κερδίσει την ΕΘΑ από την οποία έχασε με 52-55, στον πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων αγώνα, που διεξήχθη στο «Ελευθερία», στα πλαίσια του κυπέλλου Κύπρου.
Οι «πράσινοι» έδωσαν συνέχεια στις βελτιωμένες εμφανίσεις τους, κοίταξαν στα μάτια την ΕΘΑ και έχασαν στο τέλος στις λεπτομέρειες, αφήνοντας όμως ανοικτή την υπόθεση πρόκριση, με τον επαναληπτικό να διεξάγεται στις 16 Δεκεμβρίου και πάλι στο «Ελευθερία».
Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και με το τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν στο 9-9, με τους «πράσινους» να ανεβάζουν στροφές και να παίρνουν προβάδισμα με 21-19 στην δεύτερη περίοδο.
Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να προηγηθούν με 35-42, με την Καπάτσος ΟΜΟΝΟΙΑ να κάνει πολύ μεγάλη προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο, να ισοφαρίζει, όμως στο τέλος να χάνει με το τελικό σκορ 52-55.