Δεν κατάφερε η Papa John”s ΟΜΟΝΟΙΑ να φτάσει μία ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος, καθώς έχασε με 1-3 σετ στο στάδιο “Ελευθερία” από την ΑΕΚ Καραβά, μπροστά σε εκατοντάδες φίλους της ομάδας μας που έδωσαν δυναμικό παρών.
Οι “πράσινοι” δεν παρουσιάστηκαν με το ίδιο καλό πρόσωπο όπως τα προηγούμενά τους παιχνίδια και με την ήττα που γνώρισαν σταμάτησε το σερί των 14 συνεχόμενων επιτυχιών, ενώ η ΑΕΚ Καραβά μείωσε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή.
Κοντά στο σκορ ήταν στο ξεκίνημα του πρώτου σετ οι δύο ομάδες (4-4), χωρίς να καταφέρνει καμία εξ αυτών να πάρει προβάδισμα όσο ο χρόνος περνούσε (10-10), όμως σταδιακά η ΟΜΟΝΟΙΑ ανέβαζε στροφές και με επιθετικότητα στο παιχνίδι της άρχισε να “κτίζει” την πρώτη διαφορά (18-15), την οποία διατήρησε στα καθοριστικά σημεία (23-21) και στο τέλος έφτασε στο 1-0 με σκορ 25-22.
 Με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ ξεκίνησε το δεύτερο σετ (4-4), με το σκηνικό να συνεχίζεται όσο ο χρόνος περνούσε (11-11), χωρίς να μπορεί κάποια να ξεχωρίσει (15-15), με την ΑΕΚ Καραβά να φτιάχνει την πρώτη διαφορά (15-20), την οποία με καθαρό μυαλό διατήρησε (16-23) και χωρίς να μπορεί η ομάδα μας να αντιδράσει, έφτασε στο 1-1 με σκορ 16-25.
 Πιο δυνατά μπήκαν στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι (5-7), με την ομάδα μας να αντιδρά θετικά (8-7) και με δυναμισμό και αποφασιστικότητα να αυξάνει τη διαφορά (12-9), ωστόσο η ΑΕΚ Καραβά βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει (16-16), ακολούθως απάντησε η ΟΜΟΝΟΙΑ (21-18), για να βρεθεί ξανά το παιχνίδι ισόπαλο (22-22),  ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πιο αποφασιστικοί και ψύχραιμοι έφτασαν στο 22-25 και στο 1-2 στα σετ.
Αποφασιστικά ξεκίνησε η ομάδα μας το τέταρτο σετ (7-3), η οποία κατάφερνε να διατηρεί διαφορά ασφαλείας (12-8), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (15-15), οδηγώντας το στον πόντο μέχρι τα τελικά του στάδια (21-21), εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν καθαρό μυαλό και πήραν τους κρίσιμους πόντους, φτάνοντας στο 1-3 με σκορ 22-25.