Η Papa John’s ΟΜΟΝΟΙΑ επικράτησε με 0-3 του ΑΠΟΕΛ και ξέφυγε στο +5 από τη 2η ΑΕΚ Καραβά
Σπουδαία νίκη πέτυχε απόψε η Papa John’s ΟΜΟΝΟΙΑ σε βάρος του ΑΠΟΕΛ με 0-3 (20-25, 23-25, 19-25), σε παιχνίδι που διεξήχθη στο «Λευκόθεο», στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ Καραβά από την Ανόρθωση (1-3), ανέβασε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά της από τη 2η θέση.
Η ομάδα μας έδειξε χαρακτήρα νικητή, ποιότητα και πλούσια ψυχικά αποθέματα σε κρίσιμα χρονικά σημεία του αγώνα και με την 13η συνεχόμενη νίκη της, πραγματοποίησε αποφασιστικό βήμα στην προσπάθεια για κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος στην ιστορία του Τμήματος Πετόσφαιρας του Σωματείου μας.
Πόντο – πόντο οδηγούσαν το πρώτο σετ οι δύο ομάδες στο ξεκίνημά του (4-4), χωρίς να καταφέρνει κάποια να πάει σοβαρό προβάδισμα (10-10), ωστόσο η ΟΜΟΝΟΙΑ βρήκε τον τρόπο και ανέβασε την απόδοσή της, περιόρισε σημαντικά τα λάθη της (18-20) και κατάφερε σε κρίσιμο χρονικά σημείο να ξεφύγει στο σκορ (19-22) και τελικά να φτάσει στο 0-1 με σκορ 20-25.
Παρόμοιο ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, με τους δύο αντίπαλους να βρίσκονται κοντά στο σκορ (6-6) και να μην μπορούν να επιβληθούν στο παιχνίδι (11-11), όμως στο ίδιο χρονικό σημείο με το πρώτο σετ, η ΟΜΟΝΟΙΑ έδειξε χαρακτήρα πρωταγωνιστή και εμπειρία πρωταθλητισμού (20-22), φτάνοντας στο 2-0 έστω και δύσκολα με 23-25.
Πιο δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στο τρίτο σετ (4-2), με την ομάδα μας σταδιακά να βρίσκει τα πατήματά της (5-6) και με αποφασιστικότητα και μπόλικη θετική ενέργεια άνοιξε τη διαφορά (12-16), ενώ όταν ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει (18-18), μίλησε η ψυχή και η ποιότητα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, που ανέβασε ξανά τη διαφορά (18-22) και στο τέλος έφτασε στο 3-0 με σκορ 19-25.