Επέστρεψε στις νίκες με σπουδαίο διπλό (0-3) πέτυχε η Papa John’s ΟΜΟΝΟΙΑ σε βάρος της Ανόρθωσης
Μέταλλο πρωταθλήτριας έβγαλε η Papa John’s ΟΜΟΝΟΙΑ στον αποψινό (20/02) της αγώνα, κερδίζοντας στο «Θεμιστόκλειο» στάδιο τη γηπεδούχο Ανόρθωση με 0-3 και επέστρεψε με επιβλητικό τρόπο στις νίκες, διατηρώντας τους πέντε βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη ΑΕΚ Καραβά, που κέρδισε με 3-0 σετ τον Παφιακό.
Απομένουν άλλες τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, με την ομάδα μας να αγωνίζεται διαδοχικά με την ΑΕΚ Καραβά (27/02, εκτός), με την Ανόρθωση (06/03, εντός) και με τον Παφιακό (13/03, εντός). Οι «πράσινοι» με τη σημερινή εξαιρετική τους εμφάνιση έδειξαν ότι ξεπέρασαν το σοκ της ήττας που είχαν δεχτεί την περασμένη αγωνιστική και πως βρίσκονται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση, αλλά και ότι έχουν πολύ μεγάλη θέληση για να κατακτήσουν το πρώτο πρωτάθλημα πετόσφαιρας στην ιστορία του Σωματείου μας.
Δυναμικά μπήκε στον αγώνα η ομάδα μας που κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ (2-5), την οποία κατάφερνε να συντηρεί όσο ο χρόνος περνούσε (7-11), όμως οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν (14-14), με τους δύο αντίπαλους να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι τα τελικά στάδια (22-22) και να μην λύνουν τις διαφορές τους (29-29), με την ΟΜΟΝΟΙΑ να βγάζει καθαρό μυαλό και αποφασιστικότητα και να φτάνει στο 0-1 με σκορ 29-31.
Με τον τρόπο που έκλεισε το πρώτο σετ ξεκίνησε το δεύτερο (3-3), με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν προβάδισμα (6-6), με την ΟΜΟΝΟΙΑ να ανεβάζει ρυθμούς και να «κτίζει» την πρώτη διαφορά (8-11), την οποία με δυσκολία κατάφερνε να συντηρεί (15-17), μπαίνοντας με προβάδισμα στα τελικά στάδια (19-22), ενώ με αποφασιστικότητα και αυτοπεποίθηση έφτασε στο 0-2, με σκορ 20-25.
Με περισσότερη συγκέντρωση μπήκε στο τρίτο σετ η Ανόρθωση καταφέρνοντας να πάρει νωρίς προβάδισμα (5-3), το οποίο έδειχνε διάθεση για να διατηρήσει (12-10), με την ομάδα μας να βρίσκει σταδιακά τα πατήματά της και να πλησιάζει (18-17), οδηγώντας το παιχνίδι στον πόντο και την αγωνία στα ύψη (22-22), σε χρονικό σημείο που η ΟΜΟΝΟΙΑ έβγαλε στο γήπεδο την καρδιά νικητή, την ποιότητα και την εμπειρία της φτάνοντας στο 0-3 με σκορ 23-25.