Ακάθεκτη η Papa John’s ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε και τον Παφιακό με 3-0 σετ
Συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της προς την κατάκτηση του τίτλου η Papa John’s ΟΜΟΝΟΙΑ, η οποία στο στάδιο «Ελευθερία» κέρδισε και τον Παφιακό με 3-0 σετ, σε αγώνα στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Αυτή ήταν η 12η συνεχόμενη νίκη για τους «πράσινους» σε αγώνες πρωταθλήματος, ενώ με τους τρεις βαθμούς που προσθέτει στη συγκομιδή της τους κρατά μόνους πρώτους στη βαθμολογία, έχοντας δύο βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη ΑΕΚ Καραβά, ενώ αφήνει τον Παφιακό στο -11 από την κορυφή.
Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα μας και με διάθεση για να μπει από νωρίς σε θέση οδηγού (11-6), ενώ με σταθερή καλή απόδοση συντήρησε μία διαφορά ασφαλείας (16-10), ωστόσο σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ροκάνιζαν τη διαφορά (18-15), καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν (20-20), μετατρέποντας σε θρίλερ το σετ (24-24), το οποίο έληξε με νικήτρια την ομάδα μας με σκορ 31-29!
Αποφασισμένη μπήκε στο δεύτερο σετ η ομάδα μας και με χαρακτηριστική ευστοχία έφτιαξαν την πρώτη διαφορά στο σκορ (8-5), την οποία μεγάλωναν όσο ο χρόνος περνούσε (11-6), δείχνοντας χαρακτήρα νικητή και αγωνιστική πειθαρχία (15-8) και με μεγάλη συγκέντρωση και προσοχή στο παιχνίδι της (19-14), κατάφερε να φτάσει στο 2-0 με σκορ 25-18.
Απ’ εκεί που έμεινε στο δεύτερο σετ ξεκίνησε το τρίτο η ομάδα μας, καθώς φρόντισε να πάρει προβάδισμα (8-5), το οποίο με την ποιότητα και την εμπειρία της συντηρούσε (12-7), ενώ στα κρίσιμα στάδια με αυτοπεποίθηση και αποφασιστικότητα έπαιρνε σημαντικούς πόντους (19-11), φτάνοντας σχετικά άνετα στο 3-0 με σκορ 25-18.